Dovoz tovaru z tretích krajín

  • Neviem či ste to zaregistrovali ale od tejto nedele (1 mája 2016) bude znovu trochu ťažšie doviesť tovar (ako napríklad hodinky) z štátov mimo EU. Každý takto dovezený tovar v hodnote prevyšujúcej 150 EUR bude potrebné precliť ako obchodný tovar a to platí aj pre fyzické osoby, ktoré si tovar dovezú na súkromné účely. To v praxi znamená povinné vystavenie jednotnej colnej deklarácie a inej byrokracie. Keďže 99 % bežných ľudí si nedokáže vystaviť JCD, len Vás upozorňujem, že firmy, ktoré to robia si za to pýtajú od 14 € až do 30 €. Samozrejme, ak by ste dovážali väčšie množstvo položiek, tak aj viac, pretože každú jednotlivú položku treba hľadať v colnom sadzobníku. Takže aby ste s tým rátali keď si nabudúce budete niečo objednávať z Ebay a podobne. Mimochodom, túto skvelú smernicu vymysleli poslanci EU a nie tí naši :thumbdown:

  • Už som to zaregistroval. Je choré, že sa to týka aj fyzických osôb, pri napr. jednom kuse. Neviem načo je to dobré. V praxi sa určite nájde nejaká finta, ako sa s tým vysporiadať jednoduchšie, na to si však musíme počkať ako to bude pri reálnom prípade.

  • Vdaka za upozornenie, nevies ci nas vie posta/DHL zastupit v colnom konani aj pri JCD alebo je treba zapriahnut este dalsiu externu firmu? Zbezne som pozrel co za tlacivo to je, navod na vyplnenie ma 80 stran :D Ak usetrim nakupom v zahranici stovky eur, tak tych 30e navyse okaslat, ale je to smutne, hlavne ked to bude drobnost akurat na hranici 150e.

  • Lepšie kuriérske služby to spravia za vás;-) Určite to bude robiť FedEx, UPS a DHL. Ostatné neviem. Slovenská pošta a jej EMS určite nie:-) Aspoň doteraz to nerobila.

    Je jasné, že keď si niekto kúpi hodinky, kde ušetrí 1000 €, tak mu to stojí za to ale práve pri tých nízkych sumách je to dosť veľké navýšenie. 30 € JCD, + clo a DPH a sme skoro na európskych cenách.

  • Už som to zaregistroval. Je choré, že sa to týka aj fyzických osôb, pri napr. jednom kuse. Neviem načo je to dobré. V praxi sa určite nájde nejaká finta, ako sa s tým vysporiadať jednoduchšie, na to si však musíme počkať ako to bude pri reálnom prípade.

    Sudruhovia maju malo penazi. Treba este viac zatazit biednu zebrac, aby oni mohli este viac kradnut a podplacat svojich volicov.

  • Sudruhovia maju malo penazi. Treba este viac zatazit biednu zebrac, aby oni mohli este viac kradnut a podplacat svojich volicov.

    Peniaze z cla vôbec nejdú do štátneho rozpočtu SR.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Príjemcom cla je samozrejme priamo Európska únia, nie Slovensko. Z čoho má príjem štát by bolo nadlho a mimo trémy, ale na internete to určite zistíš.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Myslim, ze clo pri hodinkach nikoho netrapi, je to symbolicka suma. Inac ja som nasiel daco taketo na tych internetoch:

    Hlavným zdrojov príjmov štátneho rozpočtu sú dane.
    Medzi daňové príjmy zaraďujeme:

    • Dane (Daň je povinná, zákonom stanovená platba nenávratného charakteru, ktorú ekonomické subjekty pravidelne odvádzajú do štátneho rozpočtu stanovenej výške a stanovenom termíne. Dane sú charakteristické nenávratnosťou, neekvivalenciou a nedobrovoľnosťou),
    • Clá (Clo je jednorazovo platená dávka pri prevoze tovaru cez hranice),
    • Poplatky (Poplatky sú platby, ktoré ekonomické subjekty hradia za výkony štátnych a miestnych orgánov, pričom sú charakteristické istou mierou protihodnoty),
    • Poistné na sociálne zabezpečenie (Napríklad dôchodkové a zdravotné poistenie, príspevok na štátnu politiku zamestnanosti a iné.)
  • Nemáte pravdu.
    Buď je to veľmi staré, alebo nesprávne, štát ktorý clo vyberá má z cla iba administratívny poplatok, veľká väčšina cla ide priamo do príjmov EU, keďže sme v Európskom hospodárskom priestore akurát pár dní dozadu som to mal na skúške z medzinárodných ekonomických vzťahov.
    http://europa.eu/about-eu/basic…me/index_sk.htm
    http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=9917
    http://www.europskaunia.sk/rozpocetunie

    Quote
    • veľký podiel colných poplatkov za produkty z krajín mimo EÚ (krajina, ktorá tieto poplatky vyberá, si z nich ponecháva len malý percentuálny podiel).

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Samozrejmé je to preto, lebo tým, že je Slovensko členom EÚ a v rámci intgrácie do EÚ má Slovensko spoločný trh s ostatnými krajinami EÚ, tým že sa výrobok dostane na slovenský trh, je to ako keby sa dostal na trhy všetkých krajín EÚ, takže by nedávalo zmysel, keby to clo patrilo iba Slovensku.

    Preto je to teda samozrejmé, monžo ste si to tiež mohli dať do googlu, pred tým, ako ste začali oponovať a ešte aj v prvom príspevku esqueleta je písané, že je to nariadenie EÚ :)

    Odkedy to platí?
    Lebo tu napr. Colny urad ZA odviedol v r. 2014 do štatnej pokladnice skoro 250mil. eur, čo teda nie je "malý percentuálny podiel" ako spomínaš.
    https://www.financnasprava.sk/sk/pre-media/n…cet-naplnili-na


    Po vstupe do Európskeho hospodárskeho priestoru https://sk.wikipedia.org/wiki/Eur%C3%B3…A1rsky_priestor prešli na colný úrad kompetencie správy spotrebnej dane, takže tie peniaze sú predovšetkým odtiaľ, nie z cla. https://www.financnasprava.sk/sk/podnikateli…e-alkoholicke-n


    Finančná správa Slovenskej republiky wrote:

    Správu spotrebnej dane vykonáva colný úrad, ktorého miestna príslušnosť sa riadi u fyzickej osoby miestom jej trvalého pobytu a u právnickej osoby jej sídlom, ak § 7 zákona č. 563/2009 Z. z. alebo zákon č. 530/2011 Z. z. neustanovujú inak.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches

  • Samozrejme je to preto, lebo si to mal na skuske a studujes ten obor. Alebo si to tak samozrejme sypal z rukava aj na zaciatku semestra? Nevravim, ze nemas pravdu, len nemam rad "povysenecky ton", ktory sa podobnymi prispevkami nesie. Mozno ide len o nie najstastnejsi sposob prepisu hovorenej reci do pisanej formy, neviem.. :)

  • Toto som určite vedel aj predým, takéto veci sa myslím učia aj na niektorých stredných školách, minimálne ja som to určite na strednej mal, celkovo je ale informovanosť o veciach okolo EÚ na Slovensku veľmi zlá, čo dokazuje aj s náskokom najnižšia účasť na voľbách do europarlamentu, veril som, že to patrí medzi bežné vedomosti a ako som písal aj z prvého príspevku od esqueleta sa to dalo dedukovať.

    Pokiaľ to z môjho písaného prejvau vyznelo povýšenecky, to ma mrzí, len ja zase nemám rád, keď viem že mám pravdu a ludia mi aj tak oponujú.

    Omega Speedmaster Professional Moonwatch 311.30.42.30.01.006 | Omega Seamaster 300m Co-axial chronometer 212.30.41.20.01.003 | Tag Heuer Aquaracer Calibre 5 WAY211A.FT6068 | Seiko SKX009K2 | Citizen Eco-drive BY0000-05E

    Ω Spartanova zbierka

    YouTube: Spartan's watch reviews

    INSTAGRAM: @spartans_watches